A klíma karbantartása
Amikor valaki klímát keres magának, remélhetőleg hosszasan keresi és választja ki a készüléket, hiszen remélhetőleg hosszú éveken át lesz lakása dísze, és ezen felül szolgálja kényelmét és egészségét.
A klíma kiválasztása
A kiválasztás egyik fő szempontja, hogy olyan szakcéggel végeztesse el a telepítést, aki vállalja a karbantartását is a készüléknek. Fontos megvizsgálni azt, hogy ezt valóban vállalják és milyen áron, hiszen nem feledkezhetünk meg róla, hogy a magyarországi forgalmazók kivétel nélkül kikötik a minimum egyszeri karbantartását a légkondicionáló készülékeknek. Ezt csak szakcég végezheti el és a klíma garancia füzetében ezt regisztrálni is kell. Amennyiben ez nem valósul meg úgy a garancia érvényét veszti.
A klíma karbantartás fontossága
A garancián túl fontosabb az élettani hatása a nem megfelelően karbantartott klímáknak. Amennyiben logikusan végig gondoljuk, hamar megértjük ezt. A lakásban a polcokon is megjelenik a por bizonyos idő után. A klímában ez hatványozottan igaz. Hiszen a ventilátornak az a szerepe a készülékben, hogy a beltéri egység tetején beszívja a levegőt és az alján pedig kifújja. Közben a levegő átáramlik a hőcserélő lamellák között a levegő ezáltal lehűl vagy felmelegszik. Így az a por a lamellákon leülepedik. Hűtés közben még kicsapódik a kondenzvíz is. Ezen a nedves felületen a por még hamarabb meg tud tapadni. Az elkoszosodott lamellákon hamar meg tud jelenni a penészgomba a baktériumok, melyet a légáramlással a levegőbe juttat és ezt lélegezzük mi be. Ezért nagyon fontos a rendszeres tisztítása a beltéri egységeknek.
A szűrők áttisztítását akár házilag is meg lehet oldani. Egy kicsit ügyesebb kezű ember gyorsan és könnyen át tudja takarítani a készülék szűrőit. Sőt kapható már a kereskedelmi forgalomban különböző márkájú klímafolyadékok melyek tudnak fertőtleníteni. Ezt azoknak javasoljuk, akik légúti megbetegedésekkel küzdenek. Nekik érdemes ezt egy szezonban többször is elvégezni.
Házi vagy szakember általi klíma karbantartás?
Nagyon fontos, hogy a házi tisztítást nem szabad összekeverni a szakemberek által elvégzett karbantartással. Ők ipari tisztítószert használnak. Ezek a tisztítószerek eljutnak a lamellák közé és azt fémtisztára oldják. Így a készülék belseje teljesen megtisztul.
Vannak esetek, amikor a beltéri egység már olyan nagyon el van szennyeződve, hogy az egyszerűnek mondható klímatisztítás nem segít. Ilyenkor szoktuk javasolni a klíma mosást. Sajnos ez egy összetett folyamat. Ilyenkor egy speciális zsákot húzunk a beltéri egység köré, hogy a kicsapódó víztől megóvjuk a falat és a környezetet, majd először egy speciális habos készítményt juttatunk a készülék belsejébe. Ez egy elég intenzív hatású készítmény és eljut a kis rejtett helyekre is. Majd ezt bő vízzel kiöblítjük a készülékből. Azt annyiszor kell megismételni, míg a készülék belseje teljesen tiszta nem lesz. Sajnos minimális mértékben lehet, hogy a falra is jut valamennyi víz, még a legóvatosabb munkavégzés mellett is. A Klíma mosás egy lényegesen költségesebb és piszkosabb dolog mint a sima klíma tisztítás, ezért azt szoktuk javasolni, hogy ne jussunk el idáig, a rendszeres klímatisztítással megelőzhető az ilyen mértékű elszennyeződés.
A klíma tisztítás, karbantartás menete
A karbantartásokat jellemzően kora tavasszal szoktuk javasolni elvégeztetni. Az általunk telepített klímák tulajdonosainál mi automatikusan jelentkezni szoktunk, hogy aktuális lenne a tisztítás. A legtöbb esetben erről egy év távlatában el szoktak felejtkezni az emberek.
E-mailes és telefonos megkeresést követően egyeztetünk egy időpontot a tisztításra. A tisztítás a fejlett vegyszereknek köszönhetően, viszonylag gyorsan meg lehet csinálni. A vegyszert egyenletesen eljuttatjuk a klíma belsejébe, hagyjuk hogy az előír hatóanyag tegye a dolgát, addig rendszerint a kültéri egységet ellenőrizzük mennyire van elkoszosodva. A túlságosan elkoszolódott kültéri egység hatásfoka jelentősen csökken. Így az áramfogyasztása megnő. Ezért szükséges a kültéri egységekre is külön odafigyelni. Különösen azokon a területeken kell figyelni ahol a közelben virágzó nyárfa van. A szálló pihe olyan mértékben tudja eltömíteni a klíma kültéri egységét, hogy a ventilátor egyszerűen nem tudja átnyomni a hőcserélők között a levegőt.
A kültéri egység áttisztítása után visszatérünk a beltéri egységhez melyet forró gőzzel áttisztítunk. Miután kimostuk a leoldott szennyeződéseket, azok a kondenzvíz elvezetésen keresztül távoznak így, miközben a kondenzvíz elvezető csövet is áttisztítják.
Miután végeztünk az átgőzöléssel ellenőrizzük az eltávozó kondenzvizet, majd visszatesszük a szűrőket. (ezeket a kivehető szűrőket egyszerű bő vízzel mossuk ki)
Bizonyos idő után a szűrők is cserére szorulhatnak, ez persze nagyban függ attól, hogy mennyit használják a gépet, és hogy mennyire poros a környezet.
A karbantartást követően kollégáink dokumentálják a tisztítást. A légkondi garancia füzetét elkérik és azt szakszerűen kitöltik. Pecsétjükkel és aláírásukkal igazolják, hogy a tisztítást elvégezték, így ha később műszaki probléma merülne fel a forgalmazónak vállalnia kell a készülékre adott garanciát.
Fontos, hogy ezek a nélkülözhetetlen karbantartási folyamatok elhagyása, megrövidíti a készülékek élettartamát és nagy mértékben megnöveli az energiafelhasználását. A készülék egyre hangosabb lesz és sajnos egyre kellemetlenebb szagot áraszt majd magából. Ezek után javaslatot tesz a további használatról, tájékoztatást a készülék műszaki állapotáról.
Pedig egy rendszeresen karbantartott klíma abszolút nem káros az egészségünkre, jó közérzetet biztosít, és a készülék szűrőinek köszönhetően a levegőt folyamatosan tisztítja, így a belélegzett levegő kevesebb szennyeződést tartalmaz csak.
A klímák karbantartását végezhetjük házilag is, évente legalább egyszer hívjunk hozzá szakembert is. Az a pár ezer forint higgyék el, megéri.