Megéri télen klímával fűteni?
A rendelkezésre álló fűtési lehetőségek
Az első, meg kell vizsgálni milyen lehetőségek állnak a rendelkezésre. Leginkább ez szokta befolyásolni a döntést. Például a lakásban megoldható a gáz fűtés? Vagy csak fával szeretnénk tüzelni? Esetleg kandalló? Elektromos fűtéssel szeretnénk kialakítani? Nagyon sok módja van ma már a fűtésnek. Tehát, ha a gáz bevezetésére nincs lehetőség, akkor vizsgáljunk tovább, vagy ha például a fát nem tudjuk hol tárolni, akkor nem érdemes abban gondolkodni.
A következő fontos szempont a kémény. Elég költséges egy kéményt csináltatni és azt engedélyeztetni. Szóval a döntésünk meghozatalakor a kémény kérdést nem szabad figyelmen kívül hagyni. Régebben ezt nem vették ilyen szigorúan, de ma már elég sok mindennek meg kell felelni.
Társasházaknál a közös kémény fejlesztése szokott kardinális probléma lenni.
Miután sikerült felmérnünk a lehetőségeket, meg kell vizsgálni mennyibe kerül a kiépítés. Egy vegyes tüzelésű kazán, a radiátorrendszer, annak munkadíja több millióra rúghat.
Miután felmértük a bekerülési költségeket, meg kell vizsgálnunk a fenntartási költségüket. Azaz mennyibe fog kerülni az üzemeltetés.
Itt már egyre jobban körvonalazódni fog, hogy megéri klímával fűteni, hiszen a kialakítás lényegesen olcsóbb, és még ha a fenntartás költségesebb is lenne, olyan sok idő után egyenlítődne ki az ár, hogy addig még nagyon sok minden változik és fejlődik ezen a téren.
Kedvezményes díjak klímával fűtés esetén
Mivel a klímával való fűtés alternatív energiafelhasználásnak minősül így lehetőség van az energia szolgáltatóknál kedvezményes díjakat igényelni. Ezek közül kettőt emelnék ki:
H-tarifa
A legfőbb jellemzője, hogy ez csak a téli időszakban igényelhető, azaz csak a fűtésre tudjuk használni. Egész pontosan október 15-től – április 15-ig igényelhető. Nagyon fontos, hogy 24 órás rendelkezésre állási időt biztosítanak és az ország egész területén elérhető. Ilyenkor ki kell egy regisztrált szerelővel alakíttatni egy külön órát, ami méri az ezen átfolyó energia mennyiségét. Ez különösen hőszivattyús és klímás fűtésrendszerhez javasolják. Nagyságrendileg egy kw áram 37 forintba kerül, míg H-tarifával 24 forintba, a jelenlegi 2020-as árakon. Fontos, hogy a H-tarifa ára nem lehet drágább soha a „B-tarifa” áránál, ez a régi éjszakai áramnak felel meg. Fontos lehet azok számára, akik hosszú távon terveznek.
Geo-tarifa
Egész évben elérhető, tehát a nyári hűtéshez is használható, viszont naponta kétszer 2 órára szünetel az áramszolgáltatás. Csak az Elmű és az Émász területein érhető el. Díjszabása 24 forint / kw. Igazán azoknak remek, akik csak felfűtésre használnák ezt a rendszert azoknak ez a kis időkiesés nem lesz számottevő, és nyáron a hűtés is kedvezőbb áramdíjon tudják megvalósítani.
Gazdaságos klímával fűteni?
Tehát jól látható, hogy a H-tarifa igénybevételével már kedvezőbben jövünk ki fűtés szempontjából, mint más hagyományos alternatívákkal. Persze itt is ki kell alakítani a rendszert és be kell ruházni a készülékekbe, de mégis töredéke, mint egy radiátoros rendszernek. Amire figyelni kell, hogy amióta inverteres klímák vannak leginkább forgalomba, azóta sokan összekeverik a fűtésre való klímákat és azt, hogy a klímával fűteni is lehet. Minden inverteres klímával lehet fűteni, de igazából gazdaságosan csak az átmeneti időszakban jó megoldás. Amennyiben télen is szeretnénk klímával fűteni, úgy fűtésre optimalizált készüléket kell választani. Ezek kialakítása úgy néz ki, hogy nem engedi a kültérit lejegesedni anélkül, hogy a rendszert fordítaná meg, így folyamatosan tud fűteni a beltéri egység.
Amennyiben a klímával vagy hőszivattyúval szeretnénk fűteni, hűteni úgy esetlegesen egy solar rendszerrel való kombinálása elgondolkodtató. Ahogy a technika halad előre és ezek a rendszerek egyre megfizethetőbb áron vannak, így egyre gyorsabb a megtérülési idejük. Ahol pedig fűtésre is használják a villamos áram valamilyen formáját még inkább hatásos lehet.
Klímával való fűtéskor egy dolgot nem szabad elfelejteni! Egy klíma nem fogja megoldani a lakás fűtését, pláne ha tagolt a lakás. Ez kicsit olyan, mint a radiátor ott ad le hőt ahol az el van helyezve. Persze érezhető lesz másik szobában is, de az nem lesz számottevő.
Fűtés esetén még jobban kell figyelni a helyes méret kiválasztására, mert alulméretezés fűtés esetén még jobban érezhető és a komfortérzetet nem lesz képes elérni a klíma. Mivel a meleg levegő mozdul el a hideg levegő felé ezért sokkal nehezebb kifűteni egy helységet. Pláne ha az nyitott például egy folyosóra, hűtésnél nem igazán megy el oda a hideg levegő, de fűtésnél sokkal inkább.
A környezettudatos embereket is megnyugtatjuk a klímával, hőszivattyúval való fűtés CO2 kibocsájtása a legjobb.
A Klímák fűtési értékét az europai unio 2013 –ban egyesítette és az A+ os jelzéseket szabályozta. Így könnyen össze lehet hasonlítani.
Az alábbi táblázat segít az eligazodásban:
A klímáknál az SCOP érték mutatja meg a fűtési hatékonyságát. Mit is jelent ez pontosan?
Például egy A+ os készülék, ami SCOP 4,1 értékkel bír, akkor 1kW fogyaszt, míg 4,1 kW teljesítményt tud leadni. (szemben egy szobai hősugárzóval, ami ha 1kw fogyaszt, akkor pontosan 1kw teljesítményt ad le)
Így már láthatjuk, hogy akár 4x kevesebbet fogyaszt egy A+ os klíma szemben egy elektromos hősugárzónál. Ha mindehhez még hozzátesszük a kedvezményes H-tarifás áramdíjat egy igen kedvező költség mellett tudjuk megoldani a fűtést.
További előnyként tudjuk mondani, hogy minden klíma képes a temperálásra, így ha olyan hétvégi házban van elhelyezve, ahol nem szeretnénk, hogy elfagyjanak a vezetékek a télen, akkor lehet velük temperálni a lakást. Amennyiben wifis a készülék úgy ezt távolról is tudjuk vezérelni, amivel még jobban lehet takarékoskodni, arról nem is beszélve, hogy érkezés előtt fel lehet vele fűteni a nyaralót.
Nézzük a hátrányát is, talán az egyetlen hátránya, hogy mozgatja a levegőt és ezt sokan nem szeretik. A ventilátor zajjal még csak meg lehet barátkozni, de a mozgó levegőt nem mindenki bírja. És arról sem szabad megfelejtkezni, mint ahogy más fűtési rendszereknél sem, hogy minden szobába kell tenni egy beltéri egységet, csak úgy lehet normálisan kifűteni a lakást.