Mobil klíma vagy split klíma, mikor melyik a jobb?
A split klíma működése
Először is tisztázzuk az alapvető működéseket. Oldalfali split klíma esetében két egységről beszélünk egy szett keretén belül. Tehát van egy oldalfali beltéri egység és van egy kültéri egység. Ezt a kettő egységet réz csövekkel kell összekötni. Ezek szerelését kizárólag a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság által regisztrált szerelő végezheti el a benne lévő klímagázok miatt. Nagy előnye, hogy a kültéri egység a lakáson kívül helyezkedik el.
A mobil klíma működése
Mobil klíma, itt egy darab egységről beszélünk csak, ami rendszerint kerekeken vagy talpakon áll. A hideg levegőt a mobilklíma tetején fújja ki magából, míg a keletkezett meleg levegőt egy viszonylag széles flexibilis csövön fújja ki magából. Ezt a csövet kell kivezetni valamilyen formában a szabadba. Léteznek hozzá úgynevezett ablakkivezetők melyeket egy ablaknyílásba lehet helyezni és kialakított helye van a kivezető csőnek. Így a kiáramló meleg levegő nem tud visszajönni a szobába. Nagyon fontos, hogy a mobil klímáknak levegő utánpótlás kell. Különben vákuum keletkezne a szobában, hiszen folyamatosan fújja kifelé a levegőt. Minél kevesebb a meleg levegő utánpótlás, annál inkább megfojtjuk a gépet, és az annál jobban erőlködik, ami bizonyos idő után a kompresszor meghibásodásához vezet. A mobil klíma telepítéséhez nem kell szakember, ezt házilag is meg lehet oldani, bár mégis a legtöbben a kivezetés miatt szakembert hívnak.
Mobil klíma vagy split klíma?
A mobil klímák hátrányai a split klímákkal szemben:
- Mivel a mobil klíma egy egységből áll így sokkal hangosabb, ami pl. TV nézés közben már zavaró lehet.
- Nagyobb energia felhasználásával lehet elérni a hőmérséklet csökkenését, a folyamatos meleg levegő utánpótlás miatt.
- A lakás hasznos terét foglalja el.
- A hideg levegő derék tájban áramlik ki a gépből, és így óhatatlanul a szobában mozogva folyton az arcunkba tűz a hideg levegő.
- A keletkezett kondenzvízre folyton figyelni kell. Egyes készülékek nem rendelkeznek tartállyal sem ezekhez vásárolni kell valamit. Vannak beépített tartályosok, ezek, ha megtelnek, általában lekapcsolnak, hogy ne árasszák el a lakást. A legújabb készülékek pedig képesek a meleg levegővel együtt a szabadba juttatni.
- Az ablakkivezető nagyon körülményes, nehéz felrakni és útban van és elég kezdetleges megoldás.
- Amennyiben a falon szeretnénk kivezetni, egy 150 mm-es lyukat kell a falba fúrni a meleg levegő kivezetésének. Télen ennek a szigetelését meg kell oldani, nyáron pedig rovarhálóval kell ellátni, hogy ne tudjanak a bogarak a gépbe költözni.
- Számolni kell egyéb költségekkel is (ablakkivezető, kondenzvíz tároló...)
- Folyton figyelni kell a keletkezett kondenzvíz ürítésre.
- Télen útban lesz a mobilklíma.
- Előnyök a mobil kímának a split klímákkal szemben:
- Nem kell hozzá szakember, így a telepítési költségek megspórolhatóak.
- A készülékek önmagában olcsóbbak, mint egy split klíma.
- Mobilitás, oda viszi az ember magával ahova akarja.
Tehát összességében elmondhatjuk, hogy a mobil klímát végső esetben ajánljuk. Általában, akik emellett döntenek, mert a nyári legnagyobb melegben már mást nem tudnak elérni és valami megoldást szeretnének azok is következő évben lecserélik a készüléket egy split klímára.
A klimasarok.hu csapata mégis rengetegszer ajánlja. Hogy mikor? Például azokon a helyeken ahol nem lehet semmilyen körülmény között megoldani a split klíma kültéri egységének elhelyezését, de mégis hűteni szeretnék valahogy a lakást. Gondoljunk bele egy belvárosi épületbe, ahol műemléknek nyilvánították a homlokzatot. Vagy a ma olyan divatos üveg palotákat ahol van központi hűtés, csak épp oda nem jut elegendő…
Ezeken a helyeken nagy szolgálatot tud tenni a mobilklíma, de mégsem ilyenkor adjuk el a legtöbb mobil klímát, hanem a csúcsszezon közepén. Amikor sajnos a telepítésre túl sokat kellene várni és ezt nem bírják kivárni már a megrendelők.
A mobil klíma egy vészmegoldásnak jó, de sajnos túl sok a negatívuma, ami közül a leginkább zavaró az a hang. Egy szobában túl hangos ahhoz, hogy huzamosan mellette tartózkodjunk, tévét nézzünk, olvassunk, pihenjünk. Persze van az a pont, amikor már minden mindegy. Szerencsére az idő haladtával a mobil klímákon is sokat fejlesztettek, ami nagy előnyt szolgálnak már. Vannak olyan készülékek, amik a keletkezett kondenzvizet a meleg levegőbe párologtatják, így nem kell folyton ürítgetni a tartályát. Egyes mobil klímák már rendelkeznek kondenzvíz kivezetővel, aminek mi igazán sok értelmét nem találtuk, mert az ablak mellett ezeket kevésbé lehet bekötni bárhová is, maximum egy nagyobb tartályba lehet kivezetni a vizet.
A Fisher ált elő 2019-ben egy nagy újítással a mobil klímák terén. Ezt nem csak a szobában lehet elhelyezni, hanem az erkélyre. Így a kompresszor hangja már nem a szobában lévőket fogja zavarni. Ezeknél a gépeknél meg lehet fordítani a rendszert és a hideg levegőt kell a szobába vezetni csak. Szintén egy 150mm-es lyukon keresztül. A nyílásra egy fedőpanelt lehet elhelyezni, amin keresztül programozható, irányítható a készülék. Persze adnak hozzá távirányítót is, ami a kényelmi érzetet még inkább fokozza. Igaz ezek a készülékek csak akkor jók, ha van hova elhelyezni a kültéri egységet.
Tehát a felsorolt érvek és ellenérvek megmutatják, ha tehetjük, akkor inkább a split klímát telepíttessünk, hiszen hosszú távon sokkal elégedettebbek leszünk vele, és így megspórolhatunk egy felesleges lépést a mobilklíma split klimára váltás között. Viszont azoknak tényleg egy remek lehetőség, akik nem tudják a kültéri egységet elhelyezni a külső homlokzaton.
Azonban vigyázni kell, a nyári főszezonban rendszerint kifogynak a forgalmazók a mobil klímákból, rendszerint csak a legdrágább kategóriák maradnak készleten. Szóval ezt is érdemes előre átgondolni esetleg szakemberrel konzultálni.